Spis treści
Ryzyko nabawienia się dolegliwości bólowych kręgosłupa u kobiety wzrasta w okresach ciąży, połogu, czy w późniejszym macierzyństwie. Powszechnie wiemy, że w trakcie trwania ciąży kręgosłup stopniowo poddawany jest coraz większym obciążeniom. Od powstania nowego życia do jego narodzin lędźwiowy odcinek kręgosłupa systematycznie zmienia swoje ułożenie, robiąc się coraz bardziej wklęsły, co jest bezpośrednią przyczyną powstania odczuwanego przez nas bólu.
Pamiętasz gdzie znajduje się odcinek lędźwiowy?
Dla szybkiego przypomnienia kręgosłup jest zbudowany z 7 szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 krzyżowych oraz 4 do 5 kręgów guzicznych. Odcinek lędźwiowy zaczyna się mniej więcej na wysokości ostatnich żeber, a kończy w miednicy. Właśnie w tym miejscu skupia się ciężar twojego brzuszka. Rosnące maleństwo powoduje przesunięcie środka ciężkości do przodu i trudniej utrzymać równowagę. Odruchową reakcją dla zachowania równowagi jest odchylenie się do tyłu, a odcinek lędźwiowy każdym miesiącem powiększa się coraz bardziej.
Teraz zwróć uwagę na kręgi i krążki między kręgowe.
Kręgosłup zbudowany jest z 33 kręgów, pomiędzy którymi znajdują się krążki międzykręgowe – to małe poduszki, które amortyzują wstrząsy. Coraz bardziej wklęśnięty odcinek lędźwiowy powoduje nierówne obciążenie krążków międzykręgowych. Nacisk tylko na część krążka predysponuje do potocznie zwanego ,, wypadnięcia dysku’’. Fachowo określamy to wysunięciem fragmentu krążka lub przerwaniem i wypłynięcia jego zawartości – jądra miażdżystego. Uciśnięte pozostają okoliczne nerwy lub rdzeń kręgowy. Niestety towarzyszą temu silne bóle. Jeśli pojawił się ostry przeszywający ból w okolicy pośladka lub promieniujący przez całą nogę do stopy to z dużą dozą pewności nabawiłaś się rwy kulszowej.
Jak zapobiegać bólom pleców ?
Z doświadczenia wiem, że ciąża to trudny czas dla naszych pleców. Są jednak dobre nawyki i sposoby, dzięki którym można zmniejszyć dolegliwości i odciążyć kręgosłup. W każdej codziennej czynności zadbaj o proste plecy, głowa powinna znajdować się idealnie w pionie, barki proste, na tym samym poziomie. W trakcie siedzenia pamiętaj o podparciu fizjologicznych krzywizn kręgosłupa – mała poduszeczka pod lędźwie, a druga pod kark. Po spaniu pozwól powrócić świadomości, przeciągnij się, przekręć na bok, następnie podpierając ręką powoli podnoś swoje ciało. Staraj się nie podnosić z leżenia na plecach. Gdy w ciągu dnia musisz dłużej stać również możesz zadbać o swoje plecy – wciągnięcie brzuszka i podwinięcie miednicy z pewnością przyniesie ulgę Twoim plecom.
Gdy maluszek będzie już na świecie podnoś go na ugiętych nogach z wyprostowanymi plecami trzymając jak najbliżej swojego ciała. Unikaj podnoszenia nie tylko dziecka ale innych przedmiotów przez skłon w przód na wyprostowanych nogach. Taka pozycja jest ogromnym zagrożeniem dla kręgosłupa. Zwiększasz w ten sposób jego obciążenie nawet do 200 kg. Właśnie w takiej pozycji często dochodzi do ,,wypadnięcia dysku’’.
Po zastosowaniu wszystkich wymienionych technik oraz wzmocnieniu mięśni brzucha, grzbietu Twój kręgosłup z pewnością Ci podziękuję.