Dołącz do naszego newslettera i otrzymaj 5% zniżki na wybrany kurs!

ergonomia w zawodzie terapeuty

Ergonomia w zawodzie terapeuty – dbaj o swoje plecy !

Ergonomia w zawodzie terapeuty odgrywa bardzo ważną rolę w życiu masażysty, fizjoterapeuty czy osoby pracującej z ciałem. Zawody te szczególnie narażone są na szereg obciążeń. Istotne jest by zwracać uwagę na swoją pozycję ciała jak i prawidłowe ułożenie klienta w trakcie masażu. Pomaga to zapobiec chorobom przeciążeniowym czy zwyrodnieniom kręgosłupa. 

Zwracaj uwagę na ułożenie własnego ciała względem osoby masowanej. Odległość od stołu nie powinna być za bliska ani za daleka. Nie pochylaj się nad pacjentem tylko zachowaj odpowiednią dźwignię. Pamiętaj o pracy na ugiętych nogach i prostym kręgosłupie, to o wiele bardziej ułatwia dodanie siły do masażu oraz ułatwia prawidłowe wykonanie chwytu. 

Stół do masażu musi mieć prostą regulację żebyś szybko mógł zmienić jego wysokość względem kolejnego pacjenta. “Często na naszych kursach masażu, kursanci zastanawiają się, dlaczego te łóżka są tak nisko” Dobrym wyborem jest niskie ustawienie kozetki ze względu na to, że będziesz mógł prosto i bez wysiłku przenieść ciężar własnego ciała a nie męczyć się stając na palcach. Kolejnym plusem niskiego ułożenia kozetki jest wykorzystanie dodatkowych punktów podparcia, im mamy ich więcej tym stabilniejsza staje się nasza postawa. Pamiętaj, dbaj o swoje plecy!

Kolejnym ważnym elementem jest dobór odpowiedniej ilości środka poślizgowego do masażu. Pamiętaj, że im bardziej terapeutyczny i leczniczy ma być masaż tym mniej używaj oliwki, żeby nie ślizgać się po ciele a żebyś miał możliwość wtopić się w tkankę. 

akademia manualni kadra

Ergonomia w zawodzie terapeuty

Przede wszystkim dbaj o swoje plecy. Oszczędzaj palce, nadgarstki i kciuki. Staraj się częściej używać przedramion, łokci i pięści. Korzystaj z technik, które oddziałują na wiele mięśni i na większe i partie niż zamiast męczyć się i przeciążać paliczki. Staraj się te techniki używać nie tylko w masażu tkanek głębokich. Jeżeli np. skończyłeś tylko kurs masażu klasycznego to tak układaj masaż żeby te chwyty pojawiały się u Ciebie częściej. 

Pomieszczenie, w którym masujesz musi być odpowiednio duże, abyś mógł pracować swobodnie. Zadbaj o odpowiednią wentylację oraz odpowiedni nastrój. Niech to sprawi, że klienci również będą Cię częściej odwiedzać i łatwiej im będzie się rozluźnić. 

Pamiętaj im mniej schematu w masażu tym lepiej. Masaż ma przynieść konkretny efekt, na którym zależy klientowi. Staraj się indywidualnie dobrać chwyty i rodzaj masażu. 

Jeżeli masz w głowie cel i wiesz co chcesz zrobić z pacjentem to jedno jest pewne. Twoja terapia na pewno będzie odpowiednio ukierunkowana i przyniesie efekt. 

Polecane kursy masażu:

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5 gwiazdek!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić wpis!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × cztery =

Maciej Fiedor
Maciej Fiedor
Magister fizjoterapii. Od 10 lat pomaga pacjentom w gabinecie uporać się z bólami oraz powrócić do sprawności po urazach i kontuzjach. Na bazie swojego doświadczenia i potrzeb kursantów stworzył szkolenie o nazwie współczesny masaż klasyczny, który jest obecnie bestsellerem na rynku.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej, wyrażają Państwo zgodę na zamieszczanie plików cookies na swoim urządzeniu. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.

Akceptuję