Dołącz do naszego newslettera i otrzymaj 5% zniżki na wybrany kurs!

kto moze masowac

Kto wykonywać masaż? Predyspozycje masażysty

Czy zastanawiałeś się nad zmianą kariery i myślisz o zostaniu masażystą? To ekscytująca i satysfakcjonująca dziedzina chociaż nie dla wszystkich. Zanim zagłębisz się w tę satysfakcjonującą branżę, ważne jest, aby zrozumieć, co czyni dobrego masażystę oraz co musi umieć masażysta i jakie cechy są niezbędne do odniesienia sukcesu. Przyjrzyjmy się różnym aspektom masażu, które sprawiają, że jest to tak atrakcyjna praca.

Kto to masażysta i co robi?

Masażysta to osoba, która wykonuje masaże lecznicze i relaksacyjne dla klientów. Pomagają złagodzić ból, zmniejszyć stres, poprawić krążenie i zrelaksować umysł i ciało. Masażyści często specjalizują się w jednym lub innym rodzaju masażu (takim jak masaż tajski, masaż tkanek głębokich, masaż twarzy) i mogą zapewnić zabiegi, takie jak aromaterapia lub terapia gorącymi kamieniami. Podczas gdy niektórzy terapeuci pracują w uzdrowiskach lub kurortach, wielu jest samozatrudnionych lub pracuje w prywatnych gabinetach.

Co musi umieć masażysta – kwalifikacje

Droga do zostania masażystą może wyglądać w różny sposób – o tym jak zostać masażystą dowiesz się z naszego artykułu: Jak zostać wykwalifikowanym masażystą

Kto może wykonywać masaż? Cechy dobrego masażysty

Oprócz kwalifikacji technicznych są pewne kluczowe cechy, które posiadają wszyscy wspaniali masażyści. Co potrzebuje masażysta?

  • empatia dla swoich klientów
  • doskonałe umiejętności komunikacyjne
  • silne zdolności rozwiązywania problemów
  • Dbałość o szczegóły
  • silne umiejętności słuchania
  • znajomość anatomii
  • siła fizyczna i wytrzymałość
  • sprawność manualna
  • wiarygodność i profesjonalizm
  • punktualność i niezawodność
  • cierpliwość i współczucie
  • umiejętność zarządzania czasem i wielozadaniowość

Wszystkie te cechy łączą się, aby stworzyć skutecznego praktyka, który jest w stanie zapewnić swoim klientom najlepsze możliwe doświadczenia.

Masaż to nie tylko suchy zbiór technik i zabieg manualny, to bardzo emocjonalne i głębokie przeżycie jeżeli masażysta jest odpowiednio przygotowany do swojej pracy. 

Dotyk to coś co wiele ludzi ignoruje i nie docenia jego siły i wartości w relacjach społecznych a już często samo położenie dłoni na ciele i delikatne kołysanie powoduje uspokojenie emocji, rozładowanie stresu, odprężenie czy poczucie bezpieczeństwa. 

akademia manualni kadra

Nie liczy się tylko technika i ukończone kursy

Często poprzez to że masażyści uczą się na pamięć technik, wykorzystują chwyty które nie sprzyjają ogólnemu rozluźnieniu- patrz oklepywanie to zatraca się zdolność prawidłowej palpacji i zapomina o zatrzymaniu naszych dłoni na ciele i wyczuciu co tak naprawdę osoba potrzebuje i co dzieje się z jego tkanką pod dłońmi. 

Masażyści zbyt często po pierwszych kursach masażu bardzo mechanicznie podchodzą do swojego zawodu i traktują ciało jak “kupę mięsa którą trzeba oklepać”.

Szukając istotnych cech do bycia dobrym terapeutą warto zatrzymać się nad ważną cechą jaką jest empatia ile razy każdy z nas będąc na masażu chciał go przerwać bo już po kilku ruchach byliśmy w stanie stwierdzić, że jednak nie tego oczekiwaliśmy, i bardzo rzuca się w oczy brak zaangażowania oraz chęci pomocy drugiej osoby. 

Ważne, by przed masażem usiąść z klientem i spokojnie porozmawiać o jego oczekiwaniach, problemach i obszarach nad którymi chcemy się skupić. Nawet jeżeli słyszymy od klienta po raz setny “poproszę mocniej” czy “na ile mi ten masaż wystarczy” to musimy z wyrozumiałością i spokojem odpowiadać na pytania. 

Czasem wystarczy tylko słuchać. 

Często słyszymy, że każdy może masować, że to bardzo proste natomiast ważne żeby osoby uczące się masażu czy rozwijające się miały świadomość, że to nie wyścig czy zawody kto pierwszy skończy masaż, zatrzymaj się, zwolnij tempo, uspokój oddech i wczuj się i masuj tak jakbyś to Ty leżał właśnie na łóżku i jak ty byś chciał być masowany. 

Dobrym ćwiczeniem będzie masaż w całkowitej ciszy. Wiemy komunikatywność i zaprzyjaźnienie z klientem jest ważne ale jeżeli sytuacja wymaga ciszy, a celem będzie uspokojenie i relaksacja to bardziej przyda się zamknięcie oczu i po prostu robienie tego co “ciało nam pokazuje” i jak nas prowadzi  oraz robienie masażu jak czujesz.

Czy jesteś gotowy aby zostać masażystą?

Jeśli zastanawiałeś się nad zostaniem masażystą, ale nie byłeś pewien, czy jest to dla ciebie odpowiednie – teraz jest czas na rozeznanie! Upewnij się, że masz predyspozycje do bycia masażystą przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku uzyskania tego tytułu – jeśli tak, śmiało! Zapraszamy do naszej szkoły Manualni na kurs masażu! Może to być niezwykle satysfakcjonujące zarówno emocjonalnie, jak i finansowo – dlaczego więc nie spróbować? 

Polecane kursy masażu:

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5 gwiazdek!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić wpis!

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =

Barbara Wizner
Barbara Wizner
Absolwentka polskiej wyższej szkoły akademickiej w kierunku kosmetologii. Od wielu lat zajmuje się naturalnymi metodami odmładzania. Najważniejsze doświadczenie zawodowe zdobywałam podczas szkoleń u najwybitniejszych instruktorów – zarówno polskich, jak i zagranicznych m.in. doktora Sergeya Shchurevicha.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej, wyrażają Państwo zgodę na zamieszczanie plików cookies na swoim urządzeniu. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.

Akceptuję