kto moze masowac

Kto może masować?

Odpowiedź jest prosta: każdy, kto ma chęci i jest empatyczny. Dlaczego?

Masaż to nie tylko suchy zbiór technik i zabieg manualny, to bardzo emocjonalne i głębokie przeżycie jeżeli masażysta jest odpowiednio przygotowany do swojej pracy. 

Dotyk to coś co wiele ludzi ignoruje i nie docenia jego siły i wartości w relacjach społecznych a już często samo położenie dłoni na ciele i delikatne kołysanie powoduje uspokojenie emocji, rozładowanie stresu, odprężenie czy poczucie bezpieczeństwa. 

Często poprzez to że masażyści uczą się na pamięć technik, wykorzystują chwyty które nie sprzyjają ogólnemu rozluźnieniu- patrz oklepywanie to zatraca się zdolność prawidłowej palpacji i zapomina o zatrzymaniu naszych dłoni na ciele i wyczuciu co tak naprawdę osoba potrzebuje i co dzieje się z jego tkanką pod dłońmi. 

Masażyści zbyt często po pierwszych kursach masażu bardzo mechanicznie podchodzą do swojego zawodu i traktują ciało jak “kupę mięsa którą trzeba oklepać”.

Szukając istotnych cech do bycia dobrym terapeutą warto zatrzymać się nad ważną cechą jaką jest empatia ile razy każdy nas będąc na masażu chciał go przerwać bo już po kilku ruchach byliśmy w stanie stwierdzić, że jednak nie tego oczekiwaliśmy, i bardzo rzuca się w oczy brak zaangażowania oraz chęci pomocy drugiej osoby. 

Ważne, by przed masażem usiąść z klientem i spokojnie porozmawiać o jego oczekiwaniach, problemach i obszarach nad którymi chcemy się skupić. Nawet jeżeli słyszymy od klienta po raz setny “poproszę mocniej” czy “na ile mi ten masaż wystarczy” to musimy z wyrozumiałością i spokojem odpowiadać na pytania. 

Czasem wystarczy tylko słuchać. 

Często słyszymy, że każdy może masować, że to bardzo proste natomiast ważne żeby osoby uczące się masażu czy rozwijające się miały świadomość, że to nie wyścig czy zawody kto pierwszy skończy masaż, zatrzymaj się, zwolnij tempo, uspokój oddech i wczuj się i masuj tak jakbyś to Ty leżał właśnie na łóżku i jak ty byś chciał być masowany. 

Dobrym ćwiczeniem będzie masaż w całkowitej ciszy. Wiemy komunikatywność i zaprzyjaźnienie z klientem jest ważne ale jeżeli sytuacja wymaga ciszy, a celem będzie uspokojenie i relaksacja to bardziej przyda się zamknięcie oczu i po prostu robienie tego co “ciało nam pokazuje” i jak nas prowadzi  oraz robienie masażu jak czujesz.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej, wyrażają Państwo zgodę na zamieszczanie plików cookies na swoim urządzeniu. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.

Akceptuję